W jesienny dzień pożegnamy Władysława Mokwę...

Marta Cierzniakowska

Powrót do aktualności

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.
Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach.
Albowiem to nadal my, a nasze ciała to tylko zwiędłe liście na drzewie”

Albert Eistein

 

 

25 września zmarł Władysław Mokwa, wieloletni wicedyrektor ds. administracyjnych (1975-1999) i nauczyciel matematyki (1962-1999) w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku.

 

Wspaniały kolega, człowiek o niezłomnym charakterze, dla którego honor i uczciwość zawodowa były priorytetem, potrafił stanąć po właściwej stronie w bardzo trudnych konfliktach i rozwiązywać, zdawałoby się nierozwiązywalne problemy - tak wspominają go ci, z którymi pracował w ZSŁ.

 

Był doskonałym nauczycielem matematyki. Miał dar i ogromną umiejętność przekazywania wiedzy uczniom.  Starał się poszerzać ich wiedzę na poziomie szkolnym i tym nieco wyższym. Zarażał pasją do nauk ścisłych.

 

Stał się też inicjatorem współpracy ZSŁ z wydziałem matematyki na Uniwersytecie Gdańskim. Studenci przychodzili na jego zajęcia, obserwowali pracę dydaktyczną i sami prowadzili lekcje. Władysław Mokwa mógł dzięki tej aktywności stale podnosić poziom nauki matematyki w szkole.

 

Był też zwykłym człowiekiem. Miał swoje słabości… w przepastnych czeluściach szuflady masywnego biurka, za którym siedział elegancko ubrany, zawsze chował czekoladę, choć nie wolno mu było jeść słodyczy. Częstował nimi za to chętnie wszystkich trafiających do niego i chcących się podzielić radością bądź smutkiem…

 

Spotkaliśmy go jeszcze we wrześniu zeszłego roku, kiedy przybył na uroczystość 70-lecia ZSŁ. Gromko witany przez swoich dawnych uczniów, obsypany kwiatami i otoczony wianuszkiem absolwentów, którzy tak bardzo mu dziękowali za to, że był dla nich wzorem i przewodnikiem.

 

mokwa

Władysław Mokwa wraz z byłymi uczniami w czasie 70-lecia ZSŁ. 12.09.2021 r.

 

W jesienny dzień pożegnamy Władysława Mokwę. Będzie żył w naszej pamięci …

 

 

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Gdańsku Oliwie przy ul. Leśnej (Opactwa Ojców Cystersów) w sobotę 1 października 2022 r. o godz. 11.00. Po mszy św. ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Oliwskim.

Galeria